ANA MENÜ
Anasayfa
İdarecilerimiz
Müftülerimiz
Personelimiz
Cami ve Kuran Kurslarımız
Program Videolarımız
Müftülüğümüzden Haberler
Haberler
Arama
İletişim
İlmihal 1-2
İSTATİSTİKLER
OS: Windows
PHP: 5.2.17
MySQL: 5.6.33
Zaman: 03:51
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Üyeler: 719
Haberler: 1164
Web Bağlantıları: 0
Ziyaretçiler: 2595322
NAMAZ VAKİTLERİ
Üç Aylar ve Regaib PDF Yazdır E-posta
Yazar Media Station Web Center   
Tuesday, 29 April 2014

ÜÇ AYLAR VE RAGAİB KANDİLİ

Yaklaşan Üç Aylar ve Regaib Kandili münasebetiyle, İlçe Müftümüz Dr. Abdulkadir Karakuş bir açıklama yaptı ve şunları söyledi: "1 Mayıs 2014 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece, içerisinde Kur'an'ın indirilmeye başlandığı Ramazan ayının habercisi ve müjdecisi Regaib Gecesidir. Bu gece büyük bir imkân ve fırsat gecesidir. Rahmet, bereket ve mağfiret ikliminin başlangıcıdır.

Bu geceyle birlikte içinde Peygamber Efendimizin İsra ve Miraç mucizesini yaşadığı Miraç, Şaban ayının ortasına denk gelen Berat ve Ramazan ayının son on günü içerisinde yer alan ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gece olan Kadir gecesinin içinde bulunduğu zaman dilimine Üç Aylar diyoruz.

Hz. Peygamber Efendimiz her Üç Aylar girdiğinde, “Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizler için bereketli eyle, bizi Ramazan ayına kavuştur” diye dua etmiş ve Üç Ayları sevinçle karşılamıştır.

Regaib Kandili, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin yıl dönümü değildir. Bu gecede her hangi bir olay da meydana gelmemiştir; ancak, Regaib kelime olarak, rağbet, arzu, istek ve tutku anlamlarına geldiği için bizlere, geleceğe yönelik yönelim, arzu, istek ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren, bu doğrultuda ortaya  koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği bereketli bir gecedir.

Bu gece, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıyla idrak edilmelidir. Bellerimizi büken günahlarımızdan, hata ve kusurlarımızdan, sinelerimizin ağır yüklerinden kurtulmak için de bu gece vesile kılınmalıdır. Zira gönüllerimizin neşe ve sevinci, aile yuvalarımızın ve ülkemizin huzuru ancak bu sayede mümkün olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ilçe halkımız olmak üzere bütün din kardeşlerimizin ve tüm İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; bu gece vesileyle bilhassa İslâm dünyasında var olan zulüm ve savaşların bir an önce sona ermesi; yönelimlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olması ve bu aylarda yapacağımız ibadet ve duaların kabul olması için Cenâb-ı Mevlâ’ya niyaz ediyor, kadını, erkeği, genci, yaşlısı ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızla tüm kardeşlerimizi Serik Merkez Camiinde ve ilçemizin değişik camilerinde icra edilecek olan Regaib Kandili Özel Programlarına davet ediyorum."

 
< Önceki   Sonraki >
web tasarım
moda
web tasarım