ANA MENÜ
Anasayfa
İdarecilerimiz
Müftülerimiz
Personelimiz
Cami ve Kuran Kurslarımız
Program Videolarımız
Müftülüğümüzden Haberler
Haberler
Arama
İletişim
İlmihal 1-2
İSTATİSTİKLER
OS: Windows
PHP: 5.2.17
MySQL: 5.6.33
Zaman: 03:49
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Üyeler: 719
Haberler: 1164
Web Bağlantıları: 0
Ziyaretçiler: 2595316
NAMAZ VAKİTLERİ
Gönüllerdeki ... PDF Yazdır E-posta
Yazar Media Station Web Center   
Thursday, 29 April 2010

Gönüllerdeki Peygamber Sevgisi Salona Sığmadı

Kutlu Doğum Haftası programlarımızdan Merkezdeki konferansımız 18 Nisan Pazar günü Karalar Düğün salonunda saat 14:00 da yapıldı. Salonun alt ve üst katları tamamen doldu. Bir kez daha Peygamber sevgisi salonlara sığmadı.  Sunuculuğunu Merkez Selimiye Cami İmam Hatibi Galip AKSAY’ın yaptığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Müftülük Cami İmam Hatibi İsmail ERKEK’in okuduğu Kuran-ı Kerim huşu içerisinde dinlenildi.

 

Açış konuşmasını yapan İlçe Müftümüz Mustafa ALTUN: “Diyanet İşleri Başkanlığımız 1989 yılından beri 20 Nisan'ı içine alan haftayı Peygamberimiz (SAV) ithafen Kutlu Doğum Haftası olarak kutlamaktadır. İlk başladığımız yıllarda küçük salonları bile dolduramıyorduk çünkü böyle bir alışkanlık yoktu. Şimdi ise Peygamber sevgisi ile salonlar dolup taşmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılı, Kuranı Kerim'in nazil olmasının 1400. yılı olması nedeniyle “Kuran Yılı” olarak ilan etmiştir. Bu yıl yine hep birlikte Kutlu Doğum Haftasını idrak ettik. Kutlu Doğum Haftası öncesinde Müftülüğümüz ve personelimiz yoğun bir çalışma içine girdiler ve Kutlu Doğum ile ilgili programları en ücra bölgemize kadar her kesime duyurdular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sözü uzatmadan sözü hocaların hocası İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Öğretim Üyesi Sayın Ali Rıza TEMEL Hocamıza bırakıyorum” dedi.İrem Sude TORAN isimli bir öğrenci sen yoktun isimli şiiri okurken dinleyiciler gözyaşlarını tutamadılar. Diyanet İşleri Başkanlığımızın hazırladığı “Hayat Kitabı Kur’an” isimli sinevizyon ilgi ile izlendi.

Konferansın konuşmacısı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Öğretim Üyesi Sayın Ali Rıza TEMEL: “Hz peygamber bize gerçekleri öğretti. Abdesti, oturup kalkmayı, sesi yükseltmemeyi, tevazuyu, edebi, anne babaya karşı nasıl davranacağımızı, ticareti her şeyi öğretmiştir. Taharet almasını bile Hz peygamberden öğrendik. Hz peygamber canlı Kur’andı. Kur’anın hayata geçmiş şekli idi. Taşıdığımız isimlerin yüzde yirmiden fazlası peygamberimizin isimleridir. Ya Ahmet tir, ya Mehmet tir, ya Mahmut tur, ya Mustafa dır, Nezir dir, Beşir dir. Bizim bütün askerlerimizin adı da Mehmet tir. Mehmetçiktir. Bizim milletimiz de bir saygı vardır. Edep vardır Araplar Muhammet derler. Bizde Muhammet yerime Mehmet demişiz küçük Mehmet anlamında. Oğlumuza kızımıza kızarda bağırıverir Muhammet otur yerine deyiveririz. Hakaret olmasın diye peygamberimiz gücenmesin diye Mehmet yapmışız bunu. Askerimizede Mehmetçik demişiz. Asker ocağına kışlaya da Peygamber Ocağı demişiz.  Hz Peygamberle bütünleşmişiz. Hanımlarımızın kızlarımızın isimleride aynı ya Ayşe dir, Ya Fatma dır, ya da Rukiye dir…. Bu batıda da aynıdır. Onlarda da isimlerin çoğu peygamber isimleridir. İsmail dir, musa dır, isa dır. Ama firavun veya nemrut ismi hiçbir yerde yoktur. Bütün bu Peygamber sevgisindendir. Hz peygamber rahmettir. Hz peygamberin savaşları bile rahmettir. Onun savaşları ameliyat gibi kurtarmaya yöneliktir. Hz peygamber hayatı boyunca 25 veya 27 gazveye katılmış, bu savaşlarda düşman tarafında ölen sayısı216 veya 250 kişidir. Çünkü Hz peygamberin savaşları öldürmeye yönelik değildi. Kurtarmaya yönelikti. İslam barış dinidir. İslamla terörün asla ilgisi yoktur. Batı medeniyetinde insan insanın kurdudur felsefesi geçerlidir. Ama islamda insan insanın kardeşidir. Hz Peygamber insanlara la ilahe illallahı öğretti. Evet bir Halık vardır birde mahluk vardır. Halık yaratıcıdır. Onun dışında her şey yaratılmıştır. Allaha şirk koşmak yoktur. İnsanların ortak paydası Allaha kulluktur. Peygamber efendimiz, insanlar tarağın dişi gibi eşittir buyurur. Arabın arap olmayana, arap olmayanın araba üstünlüğü yoktur.  Bu kutlu doğumlar şuna vesile olmalıdır. Sadece ya Rasulallah canım sana feda olsun demenin çok anlamı yok. Hz Peygamberinde çok övülmeye ihtiyacı yoktur. Zaten Allah onu övmüştür. Peygamberimizi övmekten ziyede onu anlamalıyız. Onun ahlakıyla ahlaklanmalıyız. İslamın ilk emri okudur. Buradaki okudan maksat her şeyin okunmasıdır. Maalesef okumanın en zayıf olduğu yerlerde Müslümanların yaşadığı yerlerdir. Bir istatistikte Amerika da kişi başına düşen kitap sayısı on iki, ülkemizde on iki kişiye bir kitap, bazı Müslüman ülkelerde de kitapla tanışmayan insanlar var” dedi. 

Konferansın ardından Müftülüğümüzün Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle müftülüğümüz personeli arasınsda açtığı hutbe ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi. Hutbe yarışmasında birinci Merkez Mızrak Cami Müezzin kayyumu Mustafa KILINÇ, İkinci Merkez Cami Müezzin kayyumu Ali MEME, üçüncü Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Ünal MEME oldular. Öğrenciler arası kompozisyon yarışmasında birinci Müftülüğümüze bağlı Merkez Alaaddin Kız Kur’an Kursu Öğrencisi “Oku” İsimli kompozisyonuyla Nurgül AVŞAR, İkinci Kız Teknik Ve Meslek Lisesinden “Efendimin Yolunda” İsimli Kompozisyonuyla Esra GÜMÜŞ, Üçüncü Anadolu İmam Hatip Lisesinden “Peygamberimizin Hayatı” isimli kompozisyonuyla Nurefşan TÜRKMEN kazandı. Boğazkent İlköğretim Okulundan Esra Nur ULUSUY ‘un yazdığı Şiire de teşvik ödülü verildi.

Kutlu Doğum Haftası sponsorlarına Müftülüğümüzün hazırladığı teşekkür belgeleri takdim edildi. Çıkışta bütün dinleyicilere Kuran-ı Kerim Meali, Peygamberimizin Hayatı ve İbadet Rehberi isimli kitaplarla, Peygamber efendimizin remzi olan gül dağıtıldı.

Son Güncelleme ( Thursday, 29 April 2010 )
 
< Önceki   Sonraki >
web tasarım
moda
web tasarım