ANA MENÜ
Anasayfa
İdarecilerimiz
Müftülerimiz
Personelimiz
Cami ve Kuran Kurslarımız
Program Videolarımız
Müftülüğümüzden Haberler
Haberler
Arama
İletişim
İlmihal 1-2
İSTATİSTİKLER
OS: Windows
PHP: 5.2.17
MySQL: 5.6.33
Zaman: 00:59
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Üyeler: 718
Haberler: 1164
Web Bağlantıları: 0
Ziyaretçiler: 2502824
NAMAZ VAKİTLERİ
54. Dönem Vaaz PDF Yazdır E-posta
Yazar Media Station Web Center   
Tuesday, 16 February 2016

54. DÖNEM VAAZ BECERİLERİNİ GELİŞTİRME HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 54. Dönem Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Semineri açılışı yapıldı.

Serik Boğazkent Port Nature Otelde başlayan seminerin açılış programına Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, İlçe Müftü Vekili Mevlüt Topçu, Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Enver Şahinaslan, Serik Müftülüğü Şube Müdürü Mustafa Güner ve kursiyerler katıldı.

Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Enver Şahinaslan ve Serik Müftü Vekili Mevlüt Topçu’nun yaptığı selamlama konuşmasından sonra kürsüye çıkan Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Kimileri ahlâk sınavı diyebilir, kimileri vicdan sınavı, kimileri de insaf sınavı diyebilir ama insanlık bugün topyekün bir sınavla karşı karşıyadır. İnsanlar bu sınavın bilincinde olduğu takdirde akan kan ve gözyaşı duracaktır. Bu ahlakın, vicdanın ve insafın hatırlatılması noktasında biz Din Gönüllülerine çok iş düşmektedir. Ülkemizde seksen altı bini aşkın din görevlimiz var. Bugün bizler mihrabıyla, minberiyle ve kürsüsüyle tüm camilerimizi, kendisinden tüm insanlığa bir ışık, bir nur ve bir hidayet kaynağı gelen Mescid-i Nebevi’ye dönüştürmek durumundayız. Mabedlerimiz, sahipli sahipsiz, zengin fukara hemen herkese ev sahipliği yapabilmelidir. Camilerimiz mihrabıyla bir mabed olsun, minber ve kürsüsüyle de yediden yetmişe kadar insanımız için bir mektep olsun, ahlakını adabını öğrensin diye sizleri vaaz becerilerini geliştirme seminerlerine alıyoruz.Okuyacağız, bilgi sahibi olacağız, ‘boş çuval ayakta durmaz’ demiş atalarımız. Ayakta durmanın yolu bilgidir, birikimdir ve güçtür. Şüphesiz salt bilgi yeterli değildir. Bilgiyle beraber amel etmek lazım ve ameli de ihlaslı bir şekilde yapmak lazım. Toplumu etkilemek için kâl dili değil hâl dili kullanmalı ve Rabbimizin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağırmalıyız. Kur’an’ı Kerim ve Hadis-i Şerifleri okumalı, anlatmalı ve yaşamalıyız. Bunları bilmeyenler kürsülerde ancak bunların dışında şeylerden bahsederler ki, bu bizim çalışmalarımıza çok zarar verir.”Din

Hizmetleri Genel Müdürü Yiğit sözlerini şöyle tamamladı: “ Biz gönülleri imar etmek zorundayız. Önce mü’mince bakmak zorundayız. Mü’mince bakışın nasıl olduğuna dair ayetleri göz önüne almak, her şeyden önce müminler olarak birbirimize önkoşulsuz bakmak durumundayız.”

Yurt çapında 650 kursiyerin katıldığı ve13 Şubat’ta başlayan seminer 20 Şubat Cumartesi günü sona erecek.  

Son Güncelleme ( Wednesday, 24 February 2016 )
 
< Önceki   Sonraki >
web tasarım
moda
web tasarım